Oczy mieszkańców mogą podziwiać wyjątkowy mural, który powstał przy zjeździe na ulicę Konstantego Prusa w Mikołowie.
W bliskim sąsiedztwie Centrum Przesiadkowego w Mikołowie namalowano wspaniały ścienny obraz. Kolorystyka muralu została pomyślana w taki sposób, aby komponowała się z krajobrazem. Dlatego też dominują barwy brunatne, brązowe i zielone.
Mural przedstawia kilka ważnych budynków miasta. Są to: rynek z ratuszem, Domek Harcerski i Śląski, pomnik św. Wojciecha oraz Ogród Botaniczny. Malowidło jest wyjątkowe nie tylko dlatego, że przedstawia piękną architekturę miasta. Mural został zainspirowany okładką książki Konstantyna Prusa “Z dziejów Mikołowa i okolic”, która wydana została w 1932 roku. To właśnie przy zjeździe na ulicę Konstantyna postanowiono umieścić obraz. Drugim wyjątkowym elementem wykorzystanym na muralu jest umieszczenie nowego logo miasta, które powstało specjalnie na okazję obchodów 800-lecia Mikołowa, które odbędą się w przyszłym roku.
Nie jest to pierwszy mural, który powstał na terenie Mikołowa. Na ścianie kamienicy przy ul. Prusa odsłonięto kiedyś inne malowidło, które pojawiło się w miejscu dawnego herbu miasta. Szkoła Podstawowa nr 10 może pochwalić się ogromnym portretem Jerzego Kukuczki na jednej ze ścian budynku. Niedawno odsłonięto również mural Rafała Wojaczka – wyklęty poeta i prozaik.
Takie wielkoformatowe, ścienne malowidła to wspaniała ozdoba dla miasta. Murale mogą być ładne, ale ich inną funkcją może być również edukacja i zwracanie uwagi na ważne problemy, wartości, tematy czy osobistości.