W Muzeum Hutnictwa Walcownia w Szopienicach trwa wystawa prac artystów skupionych wokół Grupy Janowskiej. To idealna okazja do zgłębienia tej tajemniczej i niezwykle oryginalnej gałęzi śląskiej kultury.

Grupa Janowska obchodzi w tym roku jubileusz 75-lecia powstania. Z tej okazji 7 maja otwarto wystawę, na której prezentowane są wybitne dzieła artystów zrzeszonych w grupie.  Na wystawie w Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia prezentowanych jest 40 obrazów. Można je oglądać w godz. 10.00-18.00 do końca maja. Wstęp na wystawę jest możliwy po zakupieniu biletu do muzeum.

Grupa Janowska? Kim byli?

Początki Grupy Janowskiej sięgają lat 30. XX wieku i założonej przez Teofila Ociepkę gminy okultystycznej, której jedną z form ekspresji było malarstwo. Formalnie grupa została założona w 1946 roku w świetlicy KWK Wieczorek jako Koło Malarzy Nieprofesjonalnych. Wśród pierwszych jej członów byli Teofil Ociepka, Ewald Gawlik, Paweł Wróbel, Erwin Sówka, Leopold Wróbel, Eugeniusz Bąk, Paweł Stolorz, Antoni Jaromin, Bolesław Skulik i Gerard Urbanek.

Na styl twórców ogromny wpływ wywarły okultystyczne poglądy Teofila Ociepki, który uważał, że twórczość malarska jest bożym posłannictwem. Malarze starali się podejmować takie tematy jak ciągła walka dobra ze złem. Mimo, że byli w głównej mierze amatorami, to ich sztuka przepełniona jest alegoriami, mistyką, religią oraz poezją.

Malarze spotykali się raz w tygodniu, w środy lub czwartki, i przedstawiali ocenie kolegów swoje prace. Były one poddawane ich surowej krytyce, a czasami skrytykowani twórcy na miejscu niszczyli swoje prace. 

Powstanie i funkcjonowanie Grupy Janowskiej często określane jest mianem fenomenu na skalę światową. Nic dziwnego. Malarstwo to jest jedyne w swoim rodzaju, a twórcy byli prawdziwymi oryginałami.

Grupa istnieje nadal i liczy dziś 14 artystów. Są oni otwarci na ludzi, którzy podobnie odbierają świat i którzy chcą wprowadzić powiew świeżości do lokalnych wartości śląskiego regionu. Opiekę artystyczną nad grupą przejęła w 2011 r. Sabina Pasoń, a od września 2019 r. Antoni Długi.