Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Czy 20 czerwca będzie dniem wolnym od pracy?
Ustanowienie 20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich ma na celu oddanie hołdu bohaterom, dzięki którym Górny Śląsk został włączony w ziemie odrodzonej Rzeczypospolitej. Chodzi dokładnie o trzy powstania z lat 1919–1921. To także okazja do kultywowania pamięci o walczących o niepodległość. Andrzej Duda postanowił poprzeć zgłoszony w tym zakresie apel Sejmiku Województwa Śląskiego oraz innych organizacji i wyszedł z dużą inicjatywą. Prezydent podpisał dokument podczas spotkania z przedstawicielami instytucji i podmiotów wnioskujących o ustanowienie święta.
Jak mówił Andrzej Duda dzień 20 czerwca 1922 roku to bardzo ważny moment w historii Rzeczypospolitej. W tym dniu wojska polskie wreszcie wkroczyły na Górny Śląsk. Dzięki trzem powstaniom śląskim, Polska mogła objąć tę ziemię w posiadanie, dlatego ważne jest, aby wszyscy Polacy i Ślązacy, którzy tam o Polskę i za Polskę walczyli, mieli ten swój wielki i niezwykle ważny dzień-święto.
Kiedy święto zostanie ustanowione?
Prezydencki projekt ma trafić do sejmu jak najszybciej. Posłowie pochylą się nad nim, a ustawa powinna szybko uzyskać akceptację, ponieważ większość osób jest bardzo pozytywnie nastawiona do tego pomysłu. Nowe przepisy powinny wejść w życie dzień po ogłoszeniu. Wiele wskazuje na to, że pierwsze obchody święta będą jeszcze w tym roku.
W ustawie nie ma jednak mowy o tym, by Narodowy Dzień Powstań Śląskich miał być dniem wolnym od pracy. To podobna sytuacja jak w przypadku uchwalonego na 27 grudnia Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Obecnie w kraju jest 13 świąt, które są dniami ustawowo wolnymi.