Już za parę dni czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Zjawisko to bardzo często powoduje nieprzyjemne objawy, a nawet ryzyko dla zdrowia i życia. Czy można temu zapobiec? 

W 2022 roku zmiana czasu nastąpi w nocy z 26 na 27 marca. Tego dnia przestawimy zegarki z godziny 2:00 na 3:00

Mimo, że listopadowa zmiana czasu z letniego na zimowy jest zwykle dobrze przyjmowana, to ostatnie badania potwierdzają jednak, że zdecydowana większość z nas nie lubi zmiany czasu. Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje publiczne, z których wynikało, że aż 90% badanych chciałoby ujednolicenia czasu przez cały rok. Wszystko spowodowane jest kiepskim samopoczuciem przez kolejne kilka dni. Szacuje się, że dotyczyć to może nawet 25% populacji. 

Nieprzyjemne objawy, które mogą dotykać wiele osób to m.in. problemy ze snem, brak apetytu, problemy żołądkowe oraz ogólne pogorszenie samopoczucia. Opisywane objawy mogą mieć bardzo poważne skutki. Badania pokazują, że zmiana czasu na letni zwiększa ryzyko zawałów, wypadków i urazów w miejscu pracy. 

Jak sobie radzić ze zmianą czasu?

Specjaliści uważają, że do zmiany czasu na letni można przygotować się wcześniej, co powinno zmniejszyć skutki uboczne tego zjawiska. Już kilka dni przed zmianą warto kłaść się spać odrobinę wcześniej. Dzięki temu nasz organizmu uniknie szoku spowodowanego nagłym skróceniem snu. We wcześniejszym zasypianiu pomóc mogą rolety lub żaluzje. W tym czasie warto unikać dodatkowej kawy, napojów energetycznych i popołudniowej drzemki. 

Cztery dni przed zmianą czasu warto obudzić się 15 minut wcześniej. Z każdym kolejnym dniem skracajmy sen o następne 15 minut. Dzięki temu nasz organizm automatycznie przyzwyczai się do nowego czasu.

Warto pamiętać o odpowiedniej diecie, która doda naszemu organizmowi energii. Należy postawić m.in. na kaszę gryczaną lub jaglaną, komosę ryżową, nasiona chia, pestki dyni, masło orzechowe, gorzką czekoladę lub orzechy.