W Miejskim Domu Kultury w Mikołowie odbyło się spotkanie informacyjne dla przebywających na terenie miasta uchodźców z Ukrainy. Miejscowi policjanci zapewnili, że przez całą dobę dbają o bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających na terenie powiatu, w tym również obywateli Ukrainy.

23 marca o godzinie 17.00 odbyło się spotkanie informacyjne dla obywateli Ukrainy, którzy znaleźli schronienie na terenie miasta. Organizatorem wydarzenia był lokalny magistrat. Spotkanie trwało około dwóch godzin podcza, którego podjęto najważniejsze kwestie, które dotyczą codziennego funkcjonowania uchodźców na terenie Polski. 

Tematów rozmów było bardzo wiele, a wśród nich jednym z ważniejszych była kwestia szeroko rozumianego bezpieczeństwa za które odpowiada głównie Policja. Komendant Powiatowy Policji w Mikołowie nadkom. Dariusz Klimczak, przy pomocy obecnej na miejscu tłumaczki języka ukraińskiego, wskazał wybrane elementy zawarte w opracowanej dla uchodźców ulotce informacyjnej. Oprócz tego wspomniał i uczulił uchodźców, że miejscowi policjanci służą pomocą przez całą dobę i dbają o bezpieczeństwo przyjezdnych z objętej wojną Ukrainy tak samo, jak o własnych obywateli. Apelował o pełne zaufanie do polskiego munduru i funkcjonariuszy, których rolą jest także ochrona ukraińskiej społeczności.

Niespodzianka dla najmłodszych

Na spotkaniu pojawiły się głównie kobiety i ich dzieci. Kiedy dorośli wsłuchiwali się w podejmowaną tematykę, dzieci przebywały pod opieką wolontariuszy, którzy zorganizowali dla nich szereg zabaw i niemałych atrakcji. Na najmłodszych czekała niespodzianka w postaci wielkiego, pluszowego sierżanta Hektora, za którego przebrał się jeden z policjantów. 

Miś w mundurze wywołał bardzo pozytywne emocje. Nawet najmniejsze dzieci nie bały się przytulić wielkiego pluszaka. Asp.sztab. Maciej Dobrowolski rozdawał najmłodszym kolorowanki z wizerunkiem sierżanta Hektora oraz czapeczki i opaski z logo kampanii Śląskiej Policji „Mamo! Tato! Tutaj jestem!”. Dorosłym dzielnicowy przekazał ulotki, o których mówił komendant.

Miejmy nadzieję, że obywatele Ukrainy będą się czuli dobrze i bezpiecznie w Polsce. Mieszkańcy Łazisk Górnych, Mikołowa i okolic będą się starać pomóc im jak najlepiej.