Większość ludzi kojarzy sobie Łaziska Górne z ogromnymi kominami, szarzyzną i zanieczyszczonym powietrzem. Przed kilkudziesięcioma laty miejsce to nazywano wrotami piekieł ze względu na ogromną ilość pyłu i dymu wydobywającego się z pobliskich zakładów przemysłowych. Wiele osób odwiedzających obecnie Łaziska Górne może się zdziwić jak miasto zmieniło się w ciągu ostatnich kilku lat. Wbrew stereotypom Łaziska są zielonym i ekologicznym miastem. 

Oprócz ładnych, naturalnych terenów w okolicach, samo miasto również warto odwiedzić. Okazuje się, że w samym mieście, jak i regionie czeka na turystów oraz samych mieszkańców wiele ciekawych atrakcji. 

Co zatem warto zobaczyć w Łaziskach Górnych?
KWK Bolesław Śmiały

Hałda Skalny na terenie Łazisk to prawdopodobnie najwyższa, nieczynna hałda w Europie, która liczy sobie około 230 lat! Jej wysokość względna wynosi 92 m, a bezwzględna 389 m n.p.m. Ta wielk góra zajmuje powierzchnię 30 hektarów, natomiast jej ciężar szacuje się na 17 milionów ton!

Skalny sprawiał problemy od zawsze. Często się kopcił, palił i dymił, zanieczyszczając potwornie okolice. Apogeum tego zjawiska przypadło na lata komunizmu. Okolica była tak zanieczyszczona, że japońscy naukowcy, którzy badali tamte tereny stwierdzili, że wedle ich pomiarów i skali zagrożenia w Łaziskach nie powinno istnieć żadne życie…

Na szczęście te ponure lata minęły, a Hałda już się nie pali i raczej nie będzie zamierzać. Dziś jest całkowicie porośnięta trawą, a na północno-zachodnim zboczu zaczyna wykluwać się las. Z góry rozciąga się przepiękny widok na całą okolicę. W nocy widać oświetlony, rozległy Górny Śląsk – przy dobrej widoczności można zauważyć Katowice, część Zagłębia, Tychy i Bielsko-Białą.

Niestety wstęp na Hałdę jest całkowicie zabroniony. Obszar ten jest własnością KWK Bolesław Śmiały. Oczywiście nie powinno się łamać tego zakazu, ale doskonale wiadomo, że zawsze znajdą się śmiałkowie, którzy spróbują wejść na szczyt. Nic dziwnego. Widok jest niesamowity.

Atrakcje w okolicach Łazisk Górnych

Śląski ogród Botaniczny w Mikołowie

Największy w Polsce ogród botaniczny istniejący od 2003 roku jako Związek Stowarzyszeń. W skład związku wchodzi wiele instytucji, gmin i powiatów. Misją Śląskiego Ogrodu Botanicznego jest działalność na rzecz ochrony różnorodności biologicznej. Cel te spełnia się poprzez uprawę na swoim terenie rzadkich i zagrożonych gatunków roślin oraz ich przenoszenie z warunków uprawy do właściwych im siedlisk, a także zachowanie cennych, a zanikających upraw polnych i łąkowych oraz starych odmian drzew owocowych. Ogród prowadzi również działalność edukacyjną. W placówce odbywają się liczne warsztaty przyrodnicze i ekologiczne wśród dzieci i młodzieży, a także dorosłych.

Do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie bardzo łatwo trafić. Znajduje się w bliskiej lokalizacji autostrady A4, w pobliżu dróg krajowych 44 i 81 i w bezpośrednim sąsiedztwie drogi wojewódzkiej 927. Można tam dojechać na wiele sposobów. 

Na Sośniej Górze, dawnym terenie wojskowym, należącym do jednostki wojskowej wojsk rakietowych, znajduje się Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej (CEPiE) Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Część dawnych budowli wojskowych zachowano i zaadaptowano do nowych celów. Można tam również wejść na punkt widokowy.

Działalność Ogrodu dzieli się na sześć kategorii. Cały obszar został podzielony na konkretne strefy: Ogród nauki, Ogród kształcenia, Ogród kolekcji, Ogród kultury, Ogród sortu oraz Pracownię Struktury Roślin. Każdy sektor ma oddzielne zadania. W Ogrodzie nauki przeprowadza się badania, w Ogrodzie kultury – organizowane są plenery artystyczne, wystawy, festyny rodzinne i koncerty, natomiast Ogród kolekcji zajmuje się uprawą roślin wybranych gatunków i ochroną różnorodności biologicznej. 

Ciekawym pomysłem jest Ogród sportu, w którym zbudowano pole golfowe! Pole powstało na terenie o powierzchni 56 hektarów. Na terenie można znaleźć wiele gatunków drzew oraz osiem stawów. Zimą pole służy jako teren do uprawiania biegów narciarskich.

Jak widać, w tym miejscu nie da się nudzić. Jest to z pewnością jedna z większych atrakcji w okolicy. Świetnie tam spędzą czas zarówno całe rodziny, jak i szkolne wycieczki, pary czy miłośnicy sportu. 

Muzeum Maszyn Biurowych w Tychach

Muzeum powstało na bazie gromadzonych zbiorów przez prywatnego kolekcjonera, a zarazem mechanika maszyn biurowych. Jan Kałuża przez okres 40 lat zgromadził ponad 550 eksponatów. Właściciel kolekcji zorganizował na terenie całej Polski ponad 40 wystaw.

Choć to atrakcja może się okazać dla wielu osób nuda, to fani zarówno literatury, jak i techniki powinni być zadowoleni. W muzeum można prześledzić całą historię powstania maszyny do pisania oraz zobaczyć stałą ekspozycję maszyn do pisania, liczenia oraz wiele innych ciekawych przedmiotów związanych z biurem i pismem z przełomu XIX i XX w. Na kolekcję składają się: maszyny do pisania, maszyny do liczenia oraz maszyny do pisania alfabetem Braille’a oraz inne urządzenia biurowe (dziurkacze, zszywacze, datowniki). Najstarszy eksponat – maszyna do pisania amerykańskiej firmy Odell – pochodzi z 1882 roku.

W Muzeum Maszyn Biurowych nie będą się nudzić nawet dzieci. Przygotowano dla nich specjalne atrakcje oraz niespodzianki.

Wody Park Tychy

Aquapark w Tychach to nowoczesny i ekskluzywny kompleks, którzy ucieszy całe rodziny. Ten niezwykły Park Wodny znajduje się w południowej części miasta bezpośrednio przylegającej do lasów Puszczy Pszczyńskiej.

Wśród bogatej oferty atrakcji można znaleźć jedyną w Polsce tak ekstremalną zjeżdżalnię – Aqualoop; symulator surfingu – pierwszy w Polsce w obiekcie basenowym; basen z podnoszonym dnem, umożliwiający prowadzenie zajęć w wodzie; łaźnie piwne oferujące relaksacyjne, ale i pro-zdrowotne, wieloetapowe seanse piwne; baseny zewnętrzne, w tym strefa dla dorosłych i dla dzieci oraz sauny zewnętrzne oraz rwącą rzekę o nietypowym kształcie.

Na dachu budynku umieszczono specjalną folię EFTE, umożliwiająca opalanie naturalnym światłem słonecznym wewnątrz budynku. Jednak w Wodnym Parku w Tychach jest jeszcze wiele innych aspektów naturalnych. Można skorzystać z basenu ze sztuczną falą i z plażą, który zakończony został sceną widowiskową. Oprócz tego rozkoszować się licznymi, zazielenionymi miejscami wypoczynku z wannami spa, masażerami i leżankami oraz wejść do Amfiteatru Słońca – pomieszczenia wykorzystywanego do tematycznych projekcji, nagrzewania ciała promieniowaniem podczerwonym, aromaterapii i koloroterapii.

Dla każdego została wymyślona gra interaktywna, złożona z punktów rozmieszczonych w całym obiekcie, a także wydzielono edukacyjną przestrzeń multimedialno-doświadczalną poświęcona wodzie. Po tych wszystkich, wielogodzinnych atrakcjach warto skorzystać bogatej oferty gastronomicznej.

Wodny Park w Tychach jest z pewnością unikatowym aquaparkiem w całej Polsce. Odwiedzając Łaziska Górne i resztę Śląska, nie można ominąć tego miejsca. 

Babczyna Dolina

Leśny rezerwat przyrody, położony na terenie gmin Suszec i Kobiór to niezwykly teren w obszarze Górnego Śląska. Jego powierzchnia wynosi ponad 76 ha. Babczyna Dolina należy do stosunkowo młodych obszarów chronionych – utworzony został w 2002 roku, na mocy rozporządzenia wojewody śląskiego. 

Głównym celem założenia rezerwatu była ochrona boru wilgotnego trzcinnikowego z rzadkimi gatunkami mszaków. Oprócz tego stanowi on również ostoję dla kilku gatunków gadów. Główny skład boru trzcinnikowego stanowi sosna z domieszką świerka, dębu szypułkowego, brzozy brodawkowatej i omszonej, a także buka i jodły. Dominującym gatunkiem w runie leśnym jest trzcinnik owłosiony, od którego zbiorowisko leśne wzięło swoją nazwę. Oprócz tego terenie rezerwatu można natrafić na torfowisko. 

Na terenie Babcynej Doliny szczególnie cenne są gatunki mszaków, które od lat nie były odnajdywane przez badaczy w tym rejonie kraju. Do zwierząt chronionych, które żyją na terenie rezerwatu, należą m.in. gady: padalec, jaszczurka żyworodna oraz zaskroniec.

Babczyna Dolina to miejsce polecane dla osób, które chcą odpocząć i odetchnąć na łonie natury. Z rezerwatu korzystają i mieszkańcy, i turyści, którzy w ferworze podróży mają tam możliwość nabrania sił i dystansu.