Od 21 do 24 lipca 2022 będzie trwać wielki festiwal muzyczny. Do stolicy Górnego Śląska zjadą muzycy z całego świata, aby dać publiczności rozrywkę na najwyższym poziomie. Do wydarzenia dołączają kolejni artyści, a program festiwalu rozszerza się już do 32 wybitnych nazwisk.
Podobnie jak co roku, śląski festiwal sięga po inspiracje daleko za granicę, by umieścić je w lokalnym kontekście. Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022 to wydarzenie, które połączy fanów muzyki klubowej, elektroniki, awangardowej wokalistyki i cyfrowych interpretacji tradycyjnej muzyki perskiej . Jak widać różnorodność jest ogromna.
Na letniej scenie zaprezentuje się między innymi austriacki duet HVOB. To ulubieńcy polskiej publiczności, których żywiołowe występy na TNMK2019 oraz Elektroklub VI nadal wzbudzają emocje. Anne Müller oraz Paul Wallner nieprzypadkowo nazywani są jednym z najlepszych liveactów na świecie.
Kolejny duet Red Axes to natomiast profesjonaliści jeśli chodzi o hipnotyczne sety na styku acid house, techno i ethno. Ich występom towarzyszą czarujący tancerze, którzy zaskakują zwrotami akcji i orientalnym bogactwem ornamentów.
Jeszcze bardziej taneczne oblicze współczesnej elektroniki zaprezentuje Eagles & Butterflies. Talent Brytyjczyka zaowocował wydawnictwami w tak prestiżowych wytwórniach, jak Innervisions, Life & Death i Correspondant. Jak sam mówi „tworzy muzykę “pop na parkiet”, a jego największe osiągnięcie to inspirowany latami 80. utwór „Can’t Stop”.
Oprócz mistrzów muzyki do tańca pojawi się bardzo mocna reprezentacja brzmień eksperymentalnych i awangardowych. Idealnie w te kryteria wpisuje się twórczość Sote, opartej na połączeniu zaawansowanej technologii z tradycyjną muzyką perską. Sote przynosi zawsze niewiarygodne doznania, a jego występ będzie jednym z najbardziej intrygujących podczas zbliżającej się edycji Festiwalu.
Do Katowic zawita również dwunastoosobowa grupa wokalna Shards. Umiejętności tego brytyjskiego chóru docenił sam Nils Frahm. Członkowie grupy skupiają się na modelowaniu ludzkiego głosu w zupełnie inny niż dotychczas sposób. Świetny wokal i eksperymenty w tej dziedzinie zaprezentuje także japońska artystka Hatis Noit, która inspiracje czerpie garściami z kraju swojego pochodzenia. Z kolei niemiecki duet ÄTNA łączy zmysłowe wokale z fortepianem i analogowymi syntezatorami, koncentrując się wokół alt-popu. Jak pisała o nich prasa, są „niczym Fever Ray spotykająca Grimes w londyńskiej Royal Opera House”.
Najbardziej radykalne brzmienia w tym zestawieniu zaproponuje CATNAPP, czyli argentyńska raperka i producentka. Artystka ta łączy najnowocześniejszą estetykę millenialsów z otwartym liryzmem. Choć sama określa swoją muzykę jako popową, w jej utworach pobrzmiewa dzikie połączenie ciężkich basów, futurystycznego R&B oraz breakbeatu z wpływami nowoczesnego rapu.
Jak widać, będzie się działo!