Niedawno przeprowadzona została rewitalizacja pięknego pałacu Tiele-Wincklerów. Budynek zyskał zupełnie nowe oblicze, więc może warto wybrać się na zwiedzanie w weekend?

O Miechowicach wiadomo już od XIV wieku. Wtedy bowiem pojawiają się pierwsze wzmianki o tej największej, a zarazem pięknej dzielnicy Bytomia. Historia tego dystryktu związana jest z rodem Tiele-Wincklerów, który miał ogromny wpływ na rozwój społeczeństwa Górnego  Śląska. Szczególny wkład włożył Franciszek Winckler, który wraz z żoną wprowadzili zupełnie nowe zjawisko traktowania robotników. Zapewniali swoim pracownikom świadczenia socjalne czy opiekę zdrowotną, a także zafundowali szpital.

Pałac, który stoi do dziś, a który potocznie nazywany jest nazwiskiem rodu, nie należał z początku do Tiele-Wincklerów. Budynek wybudowano w 1812 roku na życzenie Ignacego Domesa, który chciał zapewnić swojej rodzinie klasycystyczny pałac. W ręce Wincklerów przeszedł kilkadziesiąt lat później. Od razu przeprowadzono przebudowę na bardziej angielski styl. Dobudowano również dwa skrzydła. Pałac zniszczono w 1945 roku, a dziesięć lat później wysadzono go w powietrze. Dopiero niedawno udało się wyremontować część budynku. 

Dla następnym pokoleń

Inwestycja została zakwalifikowana do Ogólnopolskiego Konkursu Budowlanego “Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Remont trwał przez dwa lata, od początku 2019, aż do końca 2020 roku. Wszystkie prace przeprowadzane były pod czujnym okiem konserwatora zabytków. Koszt modernizacji wyniósł ponad 11 milionów złotych, z czego 5,5 podarowała Unia Europejska. 

Pałac dla zwiedzających otwarto w połowie września 2021 roku. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji. Można było wziąć udział w warsztatach, koncercie, spotkaniach autorskich czy znakomitym spektaklu przygotowanym przez Wydział Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Przez trzy dni trwania uroczystości, pałac zwiedziło, aż pięć tysięcy osób. To znakomity wynik i dowód na to, że pałac w Bytomiu-Miechowicach naprawdę warto odwiedzić.

Więcej o kulturze i sztuce w Bytomiu można poczytać na kulturalnybytom.pl