Coraz częściej ludzie stają się ofiarami nowego oszustwa jakim jest “spoofing”. Metoda ta pozbawia niektórych całych majątków. Na czym to polega i jak zachować ostrożność?
Spoofing to nic innego jak wyłudzanie ogromnych ilości pieniędzy. Metoda ta polega na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, które widzi na wyświetlaczu swojego telefonu je odbierający. W ten sposób oszuści łatwo podszywają się pod inne osoby, którym ofiara jest w stanie zaufać. Są to często celebryci, ale również konsultanci bankowi, przedstawiciele urzędów czy nawet policjanci. Niedawno ruszyło prokuratorskie śledztwo w sprawie spoofingu. Czy uda się zatrzymać to zjawisko?
Spoofing jest dziś możliwy głównie dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym. Przy ich wykorzystaniu dzwoniący może w niemal dowolnej usłudze ręcznie wprowadzić numer, który ma się wyświetlić adresatowi połączenia jako numer dzwoniącego. Policjanci nie mają możliwości technicznego zablokowania spoofingu, gdyż telefon przestępcy nie jest podłączony do sieci komórkowej, lecz komputerowej.
Ataki spoofingowe zwykle wyglądają tak samo. Oszust stara się wystraszyć rozmówcę, by ten działał pod wpływem emocji. Podawana jest często szokująca informacja, że ktoś rzekomo włamał się na konto bankowe rozmówcy i należy podjąć szybkie kroki, aby zablokować możliwości włamywaczy.
Jak zachować ostrożność?
Przede wszystkim należy być czujnym podczas odbierania telefonów z nieznanym numerem. Ważne jest, aby pamiętać, że oszuści bardzo umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać naszą naiwność. W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania.
Jeśli jest to możliwe należy sprawdzić tożsamość dzwoniącej osoby lub skontaktować się samodzielnie z bankiem, aby zweryfikować informacje. Nie można dać się ponieść presji czasu i zagrożenia. Dodatkową czerwoną lampką powinna być informacja, że oszuści zwykle namawiają ofiary do przelania pieniędzy na dane konto. Każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa.
Trzeba uświadamiać ludzi starszych na temat spoofingu, bo są oni szczególnie podatni na to oszustwo. Zanim się połapią, to nie będzie już pieniędzy na koncie.