Jak co roku, w całym kraju, w pierwszych dniach maja można zauważyć więcej patroli policyjnych. Mają one za zadanie zwiększenie kontroli i bezpieczeństwa podczas wzmożonego ruchu, jakim jest długi weekend majowy. 

Długi weekend majowy to dla wielu Polaków czas wyjazdów i spotkań, dlatego ważne jest dbanie o bezpieczeństwo na drogach. W tym celu, śląska policja wystawiła więcej patroli, które będą kontrolować kierowców i stan ruchu w województwie. Policyjne działania rozpoczęły się już 29 kwietnia. Mundurowi sprawdzają, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Oprócz tego kontrolowany jest stan trzeźwości kierowców, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w odpowiednich fotelikach. Dla osób pod wpływem promili oraz kierowców, którzy zbyt mocno naruszają przepisy ruchu drogowego nie ma taryfy ulgowej.

Policjanci apelują o rozwagę na drodze. Wszyscy chcą wrócić cali i zdrowi do domu z udanych wakacji, dlatego pamiętajmy o wzajemnym bezpieczeństwie. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę ostrożność, trzeźwość i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. W ostatnich 3 latach na śląskich drogach, w okresie majowego weekendu, doszło do 55 wypadków, w których zginęło 7 osób, a 74 zostały ranne.

Kierowcy rowerów, motorów i innych jednośladów, oprócz czerpania radości z szybkiej jazdy, powinni przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie – swoim i innych uczestników ruchu drogowego. Warto przypomnieć, że motocykl nie ma poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa, a kask i odzież ochronna nie zapobiegają obrażeniom. Dlatego tak ważne jest, by motocykliści podczas jazdy stosowali do obowiązujących przepisów i limitów prędkości.

Miejmy nadzieję, że w tym roku dojdzie do zmniejszenia ilości wypadków, szczególnie tych śmiertelnych. Uważajmy!