OSP Łaziska stała się miejscem spotkania międzynarodowego, kiedy to do ich jednostki zawitali strażacy z niemieckiego miasta Schwanheim. Początek tej wizyty stanowił również inauguracyjny moment dla nowej współpracy między tymi dwoma jednostkami.

Choć jednostki naszego regionu zwykle nawiązują kontakty z kolegami ze straży pożarnej w Czechach, tym razem okoliczności były nieco inne. Roger Widenka, były mieszkaniec Łazisk, obecnie rezydujący w Schwanheim, stał się kluczowej rangi postacią w zapoczątkowaniu tej relacji. Jak wyjaśnił prezes OSP Łaziska, Edward Szołucha, początkowo odbyła się robocza wizyta, ale na ten moment jeszcze nie sformułowano konkretnych planów dotyczących dalszej współpracy.

Cała historia rozpoczęła się około półtora roku temu, kiedy szef niemieckiej jednostki straży pożarnej skierował propozycję współpracy do Polaka zamieszkującego Niemcy. Wszystko zaczęło się od kontaktu poprzez media społecznościowe, który teraz przerodził się w bezpośrednie spotkanie i możliwość rozszerzenia współpracy.