Akcja “Bezpieczne ferie” to działania prowadzące przez Policję na terenie całego kraju przez cały okres trwania zimowego wypoczynku. Akcja ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na drogach. Policjanci dbają o bezpieczeństwo uczestników ruchu, w tym dzieci i młodzieży korzystających z ferii. 

Akcja „Bezpieczne Ferie” jest prowadzona i nadzorowana przez Biuro Ruchu Drogowego KGP. 14 lutego rozpoczęły się ferie w województwach: śląskim, pomorskim, podkarpackim, łódzkim i lubelskim. 

Początek ferii w województwie śląskim zainaugurowały kontrole udających się na ferie autokarów, które policjanci śląskiej drogówki prowadzili wspólnie z funkcjonariuszami ITD.

Na kontrole szczególnie narażeni są kierowcy, którzy muszą zadbać o bezpieczeństwo swoich pasażerów. Okres zimowy jest bardzo trudnym czasem na wszystkich drogach, dlatego prowadzący pojazdy muszą uważać na zmieniające się warunki atmosferyczne i dostosować prędkość do aktualnej sytuacji na drodze. Oprócz tego ważne jest zadbanie między innymi o prawidłowe oświetlenie pojazdu. Kierowca powinien mieć też zapewnione dostateczne pole widzenia. Światła muszą być sprawne, a szyby czyste, ponieważ nawet chwilowa utrata możliwości obserwacji ruchu na drodze może doprowadzić do tragedii.

Szczegółowe kontrole autokarów i gość specjalny

W sobotę przy drodze krajowej nr 81 w Ochabach Małych policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie wspólnie z funkcjonariuszami Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego przeprowadzili wspólne działania. Funkcjonariusze kontrolowali stan techniczny busów i autokarów, a także czasu pracy i stan trzeźwości kierujących. Jeżeli chodzi o stan techniczny, sprawdzane są każdorazowo elementy, które mają wpływ na bezpieczeństwo – układ hamulcowy, kierowniczy, układ wydechowy, stan opon, oświetlenie.

Podczas sobotnich działań policjanci zwracali szczególną uwagę na sposób przewożenia dzieci zarówno w transporcie zbiorowym, jak i indywidualnym. Dzieci i młodzież odpowiadały, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa i co może grozić osobom bez zapiętych pasów. Wiele osób otrzymało elementy odblaskowe, a mundurowi wytłumaczyli, w jaki sposób je nosić, aby być lepiej widocznym na drodze. 

Dzieciom czas umilał Sznupek – maskotka Śląskiej Policji. Do całej akcji przystąpili także uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie, którzy towarzyszyli policyjnej maskotce i również rozdawali odblaski. Wspólne działania wszystkich służb powodują, że czas trwania kontroli jest krótszy i mniej uciążliwy dla kierującego i pasażerów.