Nieszczelność piecyka gazowego w łazience okazała się groźna dla całej rodziny z Łazisk Górnych. Nikomu nic się nie stało, ale cała rodzina trafiła do szpitala.

11 stycznia, po godzinie 20.00 do Państwowej Straży Pożarnej w Mikołowie dotarło zgłoszenie o ulatniającym się tlenku węgla w jednym z mieszkań przy ul. Dworcowej w Łaziskach Górnych. Strażacy szybko ruszyli na ratunek. Okazało się, że tlenek węgla wydobywa się z piecyka gazowego w łazience. Służby jak najszybciej wysłały kobietę z mężem i dwójką dzieci do szpitala oraz przewietrzyły izbę, a także zabezpieczyły miejsce zdarzenia. Kontrolę przeszły wszystkie inne mieszkania w bloku w celach bezpieczeństwa.

Warto pamiętać, że ulatniający się tlenek węgla, zwany popularnie czadem jest śmiertelny dla człowieka. Długie przebywanie w miejscu, w którym wydobywa się ten gaz grozi utratą przytomności, a następnie zdrowia lub życia.

To właśnie zdarzyło się kilka dni temu w Piszu na Podlasiu. O tragicznym wypadku można przeczytać tutaj. 

Co robić, aby nie doszło do zaczadzenia w twoim domu?

Strażacy oraz policja przypominają kilka zasad BHP, które mogą uchronić zdrowie i życie wielu mieszkańców.

Pierwszym podstawowym krokiem jest dbanie o czyste kratki wentylacyjne. Nie można ich zasłaniać ani zatykać materiałem czy papierem. Pomieszczenia, w których znajdują się piece i kuchenki gazowe należy regularnie wietrzyć, nawet w okresie zimowym. Dodatkowo, wentylacje i przewody kominowe powinny być poddawane regularnym kontrolom. Należy przeprowadzać kontrole u sprawdzonych fachowców i korzystać z wysokiej jakości materiałów. Można również zainwestować w detektory tlenku węgla, które szybko wykrywają ulatniający się gaz.