Komunikacja w obrębie całej Aglomeracji Śląskiej cofnęła się do XX wieku. Wszystko przez potężną awarię systemu ŚKUP i całkowitą niemożność kupowania czy kasowania biletów tramwajowych i autobusowych. Z nieoficjalnych danych wynika, że to wszystko przez cyberatak.

System ŚKUP był jednym z najbardziej niezawodnych metod do płacenia za przejazd w Aglomeracji Śląskiej. Jednak od wczoraj niestety nie działa. Awaria sparaliżowała całkowicie możliwość płacenia przez internet oraz aplikację a także zakup biletów w specjalnych biletomatach.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że awaria ta była efektem działania osób trzecich. Nie wyklucza się cyberataku, o którym wspominano już w publicznych mediach. ZTM usilnie pracuje nad tym, aby przywrócić system i odtworzyć wszystko zgodnie z pierwotnymi założeniami. Wiąże się to jednak z potężnymi pracami dotyczącymi infrastruktury informatycznej i może potrwać nawet kilkanaście dni.

Na razie w środkach komunikacji miejskiej obowiązują stare biletomaty, jeszcze z czasów KZK GOP, w postaci kasowników – dziurkaczy.