Rada Miasta Tychy podpisała projekt pt. “Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Miasta Tychy na lata 2022-2025”.

Dzięki temu projektowi, nawet 100 par będzie mogło skorzystać z zabiegu. Rafał Żelazny, współautor uchwały i Radny Rady Miasta Tychy informuje, że statystyki dotyczące niepłodności w Polsce są niepokojące. Porównując ogólne dane i liczbę mieszkańców Tych, nawet 5000 par może być dotknięta problemami związanymi z niepłodnością. Około 2% z nich będzie potrzebować leczeni metodą in vitro. Miasto chce pomóc swoim mieszkańcom, więc podjęło w tym kierunku odpowiednie kroki. 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niepłodność uznawana jest za chorobę społeczną. W Polsce około 15-20 procent par będących w wieku prokreacyjnych, czyli około półtora miliona związków nie jest w stanie mieć dzieci. 2% z nich, czyli 30 tysięcy par rocznie wymaga leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego. 

W ramach programu dofinansowane będzie pokrywać prawdopodobnie 100% kosztów. Wszystko finansowane będzie z budżetu gminy. Na jedną parę, czyli jeden zabieg wypadać będzie do maksymalnie 10 000 złotych. Program musi być jeszcze sprecyzowany i rozpisany przez specjalistów. Należy również zebrać dane na temat zainteresowanych par, które chciałyby wziąć udział w projekcie. 

Do tej pory podobne programy realizowane były lub są w Sosnowcu, Mysłowicach i Częstochowie. Aby wziąć udział w projekcie Miasta Tychy należy mieszkać w tym mieście oraz rozliczać się w nim z podatku PIT. 

Więcej wiadomości z Tych można śledzić na portalu halotychy.pl.