Długi weekend związany ze świętem Bożego Ciała dobiega ku końcowi. Na drogach znów pojawi się więcej samochodów, motocykli i rowerów. Warto odpowiednio się przygotować, zarówno do krótszej, jak i dłuższej podróży. 

Pierwsza zasada przed każdym wyjazdem to sprawdzenie stanu technicznego naszych pojazdów, a podczas podróży kierowanie się przede wszystkim rozsądkiem i bezpieczeństwem swoim oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Kierowcom samochodów należy przypomnieć, że motocykliści, motorowerzyści i rowerzyści, podobnie jak piesi, są niechronionymi uczestnikami ruchu – jeśli dojdzie do wypadku, nie chroni ich karoseria samochodu. Motocyklistów szczególnie warto przestrzec przed brawurą i lekkomyślnością na drodze, bo to najczęściej one są przyczyną tragicznych wypadków. 

Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i wzajemna wyrozumiałość z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Droga jest dla wszystkich, dlatego dbajmy o bezpieczeństwo własne i pozostałych.

Oto kilka prostych rad, które pomogą bezpiecznie dojechać do celu:

  • Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego pojazdu. Należy skontrolować poziom płynów eksploatacyjnych: płynu do spryskiwaczy, płynu chłodniczego i oleju silnikowego. Ważne, aby wszystkie żarówki i światła w samochodzie i motocyklu były sprawne. Dobrze jest mieć w zapasie żarówki, które w razie potrzeby można od razu wymienić.
  • Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Dla nietrzeźwych za kółkiem nie będzie żadnej taryfy ulgowej – policjanci z całą surowością będą karać tych, którzy prowadzili pod wpływem.
  • Pokonując długie dystanse, warto robić postoje na trasie. Wyjście z samochodu, rozprostowanie nogi, zaczerpnięcie świeżego powietrza, czy po prostu napicie się kawy bardzo dobrze wpływa na mózg i późniejszą koncentrację. 
  • Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Dotyczy to również psów.