W centrum Mikołowa stanął pojemnik na nakrętki. Od teraz mieszkańcy będą mogli dodatkowo wspierać recykling, przyczynić się do mniejszego zanieczyszczenia w mieście oraz wspomóc potrzebujących osób z Mikołowa. 

30 sierpnia 2021 roku, w Pasażu Jesionowym w Mikołowie stanął pierwszy pojemnik na plastikowe korki i nakrętki. Miasto poszło w ślad swoich sąsiadów, ponieważ podobna inicjatywa pojawiła się w Tychach, Katowicach i Rudzie Śląskiej. 

Projekt ten nie jest niczym nowym. Od wielu lat zajmują się tym szkoły, biblioteki i inne placówki. Nie znaczy to jednak, że również na otwartym terenie, gdzie ma dostęp każdy, nie może powstać podobny obiekt. Pojemnik jest bardzo ładnie zaprojektowany. Ma formę czarnego kosza z zielonym napisem “Mikołów – ogród życia” oraz logiem miasta. 

Istnieje kilka celów inicjatywy. Po pierwsze – ekologia. Nakrętki zbudowane są w całości z polimeru, co w odróżnieniu od butelek, sprawia, że są łatwym surowcem do recyklingu. W prosty sposób można je przetopić na nowe nakrętki lub inne plastikowe przedmioty.

Drugim ważnym powodem ustawienia pojemnika w centrum miasta jest pomoc potrzebującym mieszkańcom Mikołowa. Dzięki temu, że do fabryki trafiają nakrętki za darmo, firma może przekazać część finansów na cele dobroczynne. Tak się stanie w tym przypadku, ponieważ wszelki zysk z recyklingu nakrętek zostanie przeznaczony na działalność charytatywną.

Trzecim punktem jest większa świadomość mieszkańców oraz mniejsze zanieczyszczenie miasta. Mimo dużej ilości koszy na śmieci, można zauważyć porzucone odpadku. W dużym stopniu są to właśnie… nakrętki! Dzięki nowemu pojemnikowi, być może ten problem zupełnie zniknie.

Pomysłodawczynią inicjatywy był radna Agnieszka Fiola. Urząd Miasta Mikołów planuje postawić kolejne pojemniki, szczególnie w okolicznych wioskach.