Poradnia Wielospecjalistyczna PROELMED w Łaziskach Górnych organizuje darmowe badanie osteoporozy dla kobiet w wieku 55+. Już jutro będzie można wziąć udział w badaniu, na które nie jest wymagane skierowanie od lekarza. 

Densytometria to badanie rentgenowskie, polegające na rozpoznaniu zagrożenia złamania kości oraz dobrania odpowiedniego rodzaju terapii przeciw osteoporozie. W tym celu wykorzystywany jest densytometr, który mierzy ilość promieni przenikających przez kości. Metoda ta pozwala na określenie poziomu ich porowatości oraz kruchości. 

Badanie to powinien wykonać każdy pacjent po 40. roku życia, w którego rodzinie występowała osteoporoza. Densytometria kości zalecana jest także profilaktycznie u kobiet po 50. i mężczyzn po 60. roku życia.

Poza czynnikami związanymi z wiekiem, do przeprowadzenia badania densytometrycznego istnieją także inne wskazania. Dotyczą one osób zmagających się np. z nadczynnością tarczycy, zespołem złego wchłaniania, niewydolnością nerek lub wątroby czy nieleczoną chorobą wrzodową. Inne wskazania to m.in. niska masa ciała, niewielka aktywność fizyczna, zbyt mała zawartość witaminy D i wapnia w diecie czy występowanie złamań w przeszłości. 

Densytometria kości nie wymaga specjalnych przygotowań. Pacjent powinien jedynie poinformować lekarza o przyjmowanych lekach oraz występujących schorzeniach. Konieczne jest również powiadomienie o fakcie wykonania badania tomograficznego na kilka tygodni przed densytometrią. W dniu badania nie powinno się też zażywać żadnych suplementów diety lub leków zawierających wapń.

Jak wygląda badanie?

Badanie poprzedzone jest pomiarem wzrostu i masy ciała pacjenta. Należy zdjąć wszystko, co zawiera metal – np. biżuterię. Z reguły badaniu poddawane są kości najczęściej ulegające złamaniom w przebiegu osteoporozy, czyli szyjka kości udowej, odcinek lędźwiowy kręgosłupa, przedramię i nadgarstek. Podczas badania pleców lub bioder pacjent pozostaje w pozycji siedzącej. Badanie trwa kilka minut, a po jego wykonaniu pacjent może od razu powrócić do normalnej aktywności. 

Można się zapisywać na badanie dzwoniąc pod numery: 32 746 25 00, 502 278 782 i 512 491 408.