Znany polityk Szymon Hołownia, pełniący aktualnie funkcję Marszałka Sejmu, pojechał do województwa śląskiego w towarzystwie uprzednio zaplanowanej wizyty oficjalnej. Termin jego przybycia przypadał na wtorek, 28 maja. Jego głównym punktem docelowym było Centrum Kultury Śląskiej położone w Świętochłowicach, gdzie zorganizowane zostało spotkanie z grupą uczniów ze szkół średnich. W trakcie spotkania Hołownia przekazał młodzieży cenną lekcję obywatelskości. Głównym tematem dyskusji, która miała miejsce przed nadejściem eurowyborów, była europejska współpraca. Wielu uczniów zadawało pytania dotyczące różnych tematów, poczynając od stosunku do usunięcia krzyży z miejsc publicznych i budowy CPK, poprzez legalizację marihuany, aż po zmiany w edukacji oraz kwestie wprowadzenia euro i małżeństw jednopłciowych.

Działalność Szymona Hołowni na terenie Śląska obejmowała wizytę m.in. w Świętochłowicach, gdzie zaaranżowano spotkanie z młodzieżą ze śląskich szkół średnich w Centrum Kultury Śląskiej. Wydarzenie to miało miejsce o godzinie 13:00. W trakcie spotkania Hołownia wygłosił przemówienie na temat współpracy europejskiej.

Początkiem spotkania z młodymi mieszkańcami Świętochłowic była obietnica wyborcza z ostatniej kampanii parlamentarnej dotycząca obniżenia wieku wyborczego do 16 roku życia. Polityk podkreślił, że społeczeństwo starzeje się i liczba osób starszych systematycznie wzrasta, co wpływa na wyniki kolejnych wyborów. Przedstawił to jako problem, gdzie decyzje o przyszłości młodego pokolenia podejmowane są przez coraz starszą grupę głosujących.