Teresa Teszler, zdolna uczennica Zespołu Szkół Muzycznych w Rudzie Śląskiej, przyniosła swojemu miastu powód do dumy. Ta młoda i ambitna instrumentalistka osiągnęła znaczący sukces na szczeblu krajowym, zdobywając trzecie miejsce w prestiżowym IX Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym „Mały Violinista”, który odbył się w Olkuszu. Pani Melania Grzesik towarzyszyła jej podczas tego wydarzenia.

Rudzka Szkoła Muzyczna, do której uczęszcza Teresa, jest znaną i szanowaną placówką oświatową. Jej działalność rozpoczęła się w 1971 roku, kiedy to założono ją w zabytkowym budynku przy ulicy 1 Maja 350. Ten stojący na skrzyżowaniu ulic: 1 Maja, Czarnoleśnej i Edmunda Kokota w Czarnym Lesie budynek był domem dla szkoły przez wiele lat.

W wyniku pogorszenia stanu technicznego starożytnego budynku i po zmianach politycznych, które nastały w Polsce po upadku komunizmu, szkoła w 1990 roku przeniosła się do nowego budynku na Nowym Bytomie. Ten budynek, wcześniej opuszczony przez członków PZPR, został przekształcony na miejsce, gdzie młodzi i utalentowani muzycy mogą rozwijać swoje umiejętności pod nadzorem doświadczonych nauczycieli.