Zaraz będzie nam dane przejechać nowym wiaduktem łączącym Sośnicę – dzielnicę Gliwic, ze Zabrzem. Budowa została już ukończona i obecnie inwestycja czeka na odbiór przeprowadzony przez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Formalny wniosek w tej sprawie złożył już Zarząd Dróg z Zabrza.

Wiadukt zostanie udostępniony użytkownikom drogi znacznie później niż pierwotnie planowano. W listopadzie 2021 roku rozpoczęły się prace związane z demontażem starej konstrukcji i budową nowego wiaduktu nad trasą kolejową. Początkowo zakładano, że zakończą się one jesienią następnego roku. Projekt jednak napotkał na nieprzewidziane wcześniej trudności.

Stary, mający ponad pół wieku wiadukt, był dziełem Polskich Kolei Państwowych, które nie udostępniły archiwalnej dokumentacji technicznej. Podczas rozbiórki ujawnione zostało, że fundamenty podpór znajdowały się bezpośrednio pod szynami kolejowymi. To wymusiło opracowanie dodatkowej dokumentacji technicznej oraz sekwencyjne zamykanie torów kolejowych przez PKP. Dodatkowo, podczas prac natrafiono na niezidentyfikowane wcześniej kable sterownicze PKP oraz nieużywany stalowy rurociąg – informuje Miejski Zarząd Dróg w Zabrzu.