Na terenie centrum przesiadkowego stanął automat biletowy napędzany w stu procentach energią słoneczną. To duży krok w stronę bardziej ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań.

Automat solarny, który stanął w Mikołowie to pierwsze takie urządzenie w Polsce. Biletomat nie różni się niczym innym od innych tego typu maszyn. Posiada ekran dotykowy oraz możliwość kupowania biletów krótko oraz średniookresowych. Jak zapewnia Zarząd Transportu Metropolitalnego, w automacie można także zakupić bilet 24H+Kolej, który wymaga wpisania imienia i nazwiska oraz wybór daty i godziny rozpoczęcia ważności. 

Dotychczas w Mikołowie postawiono 11 automatów, które napędzane są energią słoneczną. Ostatni jednak jako jedyny posiada ekran dotykowy, co wyróżnia go na tle pozostałych. W innych miastach Polski już dawno zaczęto stosować taką technologię, więc wiadomość o mikołowskim automacie nie powinna być tak imponująca. A jednak… mikołowski biletomat jest napędzany energią słoneczną w stu procentach. Oznacza to, że nie posiada on żadnych dodatkowych źródeł wspomagania. Kluczowym elementem tego mechanizmu jest brak przyłącza. Jest to o wiele tańsza i łatwiejsza opcja.

Na dzień dzisiejszy w automacie można płacić tylko gotówką, lecz już wkrótce będzie również możliwość dokonywania płatności kartą. 

Eko-rozwiązania na topie

Wprowadzenie powyższego rozwiązania to nie kierowanie się modą. Władze miasta pragną polepszyć życie swoje i mieszkańców poprzez najbardziej zdrowe i ekonomiczne inwestycje. W wielu miastach Polski stawia się coraz bardziej na zmienianie małych obiektów architektury, na przykład lampy uliczne oparte o nowe technologie.  Jest to o wiele łatwiejszy sposób na modernizacje niż zmiany dużych obszarów i obiektów. Małymi kroczkami dążymy ku lepszemu światu.