W Rudzie Śląskiej odbyły się wybory prezydenckie, które po raz drugi wygrał Michał Pierończyk. Było to dla niego drugie zwycięstwo w tych wyborach. Jego rywalem był Marek Wesoły z Prawa i Sprawiedliwości, który startował już po raz czwarty w biegu o prezydenturę.

Po przeliczeniu głosów ze wszystkich komisji okazało się, że poparcie dla Pierończyka wynosiło 70,41 procent. To zdecydowanie pokazało, że to właśnie on był faworytem wyborców w drugiej turze tych wyborów, a Wesoły ponownie musiał uznać jego wyższość.

Michał Pierończyk jest urodzonym w 1977 roku mieszkańcem Rudy Śląskiej. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie. W latach 2006 – 2010 pełnił funkcję radnego Rady Miasta Ruda Śląska. Z kolei od grudnia 2010 roku, sprawował stanowisko zastępcy prezydenta Grażyny Dziedzic. Był odpowiedzialny za takie dziedziny jak Rozwój Miasta, Zamówienia Publiczne, Inwestycje, Urbanistyka i Architektura czy Sprawy Lokalowe. Nadzorował również prace Biura Geodety Miasta oraz Biura Konserwatora Zabytków.