Dzielnicowi z Komisariatu Policji w Łaziskach Górnych wraz z mikołowskimi funkcjonariuszami udali się do Ośrodka Rekreacyjno-Sportowego ” Żabka”, aby przekazać  cenne porady dotyczące bezpiecznego wypoczynku nad wodą i zachęcali obecne tam dzieci, by swoją wiedzą dzieliły się z rówieśnikami.

25 lipca 2022 roku, około południa, policjanci z łaziskiej jednostki: asp. Wojciech Witczak, sierż.sztab. Patryk Stalmach oraz st.sierż. Sebastian Kapias wraz z policyjną profilaktyk st.sierż. Izabelą Kempką odwiedzili miejscowy obiekt wodny, na którym w okresie letnim pojawiają się tłumy mieszkańców z całego powiatu mikołowskiego. 

Funkcjonariusze przyjechali tam głównie z myślą o dzieciach, z którymi rozmawiali długo o bezpieczeństwie nad wodą. Młodzież chętnie podejmowała dyskusje i dzieliła się swoją wiedzą dotyczącą zasad bezpiecznego wypoczynku. 

Mundurowi realizowali w ten sposób założenia kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” . To ogólnopolska akcja adresowana do wszystkich osób wypoczywających w rejonie zbiorników, jezior czy morza. W działania profilaktyczne zaangażowano również zarządców kąpielisk, a także podmioty prowadzące działalność w zakresie rekreacji wodnej i wypoczynku m.in. wypożyczalnie sprzętu wodnego, ośrodki wypoczynkowe, lokale gastronomiczne oraz firmy prowadzące usługi rekreacyjno-turystyczne.

Sposoby na edukację

Jednym z głównych celów przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z odpoczynku nad wodą, a także promowanie odpowiedzialnych postaw i ograniczenie wypadków. Funkcjonariusze rozdają zawsze ulotki dotyczące bezpiecznych zachowań nad wodą i na turystycznych szlakach. Mundurowi przypominają również o zasadach bezpieczeństwa podczas wakacyjnego wypoczynku oraz zachęcają do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można zgłaszać m.in. informacje o tzw. „dzikich kąpieliskach” oraz miejscach niebezpiecznych.

Warto wspomnieć, że w ramach akcji, zaplanowano konkurs na przygotowanie krótkiego spotu filmowego, przedstawiającego bezpieczny wypoczynek nad wodą, czyli „ARTYSTYCZNY przeWODNIK”. W konkursie wziąć mogą udział osoby w wieku od 5 do 16 lat a prace należy przesłać do dnia 9 września 2022 r. na adres Biura Prewencji Komendy Głównej Policji, ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa z dopiskiem „ARTYSTYCZNY przeWODNIK”. Partnerem projektu jest Fundacja PZU.