Policjanci z Komisariatu Policji w Orzeszu zatrzymali 38-latka, który rozbił szybę w drzwiach kościoła i usiłował ukraść skarbonkę z pieniędzmi. Mężczyznę zatrzymano kilka godzin po zdarzeniu; miał wtedy blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Podejrzewany o przestępstwo mężczyzna został doprowadzony do prokuratury.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 1 sierpnia 2022 roku, około godziny 14.30. Do policjantów z Orzesza trafiło zgłoszenie o próbie zrabowania kościoła w dzielnicy Jaśkowice. 

Dotychczasowe ustalenia śledczych wskazują, że przebywający na terenie Orzesza 38-latek wszedł na teren kościoła. Następnie po wybiciu szyby w drzwiach budynku próbował dostać się do jego wnętrza i zabrać znajdującą się tam skarbonkę z gotówką. Ponieważ intruz trafił na zaryglowany zamek, nie udało się mu wejść do środka, więc uciekł. 

Okazało się, że złodziej był widziany przez kościelnego, który zapamiętał charakterystyczne elementy jego ubioru. Przed godziną 17.00 dyżurny komisariatu otrzymał zgłoszenie, że osoba odpowiadająca rysopisowi sprawcy znów pojawiła się w okolicy parafii. Skierowany na miejsce patrol bardzo szybko zauważył mężczyznę. Jak się okazało 38-latek był pijany. Badanie stanu trzeźwości wykazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie. 

Po wstępnym sprawdzeniu danych sprawcy okazało się również, iż mężczyzna ten ma już na swoim koncie liczne naruszenia prawa, między innymi, kierowanie gróźb karalnych, prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, a także naruszenie nietykalności cielesnej i znieważenie funkcjonariuszy.

Mężczyzna usłyszy zarzut usiłowania kradzieży z włamaniem, za co grozi mu nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Policja będzie też wnioskować do prokuratury o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego.